Zabezpečení domu

zabezpečení domu

Zabezpečení domu

Úroveň zabezpečení se rozděluje do čtyř tříd, z nichž 4. bezpečnostní třída je ta nejvyšší. Čím vyšší bezpečnostní třída, tím vyšší úroveň odolnosti proti překonání vložky. Každý vchod by měl být přiměřeně zabezpečen. Ve výběru vhodné bezpečnostní třídy pomáhá výše uvedené schéma. Pro rodinný dům je důležité zabezpečit všechny vstupní dveře do domu. Nesoustředit se jen na hlavní vchod, ale i na vstup např. do garáže, na zahradu, spojovací dveře domu s garáží a ostatní možnosti dle projekčního plánu daného domu. Např. u francouzských oken i oken v přízemí doporučujeme instalovat uzamykatelné kliky. Jednoduchá manipulace i komfort pro uživatele představují uzamykací systémy s hierarchickým uspořádáním přístupových práv. Znamená to, že jediným klíčem odemknete branku, hlavní vchod do domu i třeba garáž a dítě potom jiným klíčem jen branku nebo hlavní vchod. Takový zámkový systém je možno i rozšířit. Například zahradník může odemknout svým klíčem jen branku do zahrady a sklad zahradního nářadí apod. Odpadá tím nošení vždy celého svazku jednotlivých klíčů. Zamykací systémy se vyrábějí v různých modulových provedení tzv. typu SYMO. Díky tomu je možno přímo na místě u uživatele upravit délku nebo provedení cylindrické vložky dle příslušného typu dveří propojením jednotlivých modulů, které se přidávají k základním dílům.

Zabezpečení rodinného domu.
Obecně můžeme říci, že platí stejná bezpečnostní pravidla pro zabezpečení rodinného domu či vily jako u soukromých bytových jednotek až na ten rozdíl, že důležité je zabezpečit všechny vstupní dveře po celém obvodu domu. Velmi důležité je nesoustředit se pouze na hlavní vchod, ale i na ostatní možné vstupy. Třeba do garáže, na zahradu, spojovací dveře domu s garáží a další.

Závěrem je nutno zdůraznit, že při výběru je důležité vždy vyžadovat certifikované výrobky. Certifikáty totiž vypovídají o kvalitě příslušného kupovaného produktu. Zároveň mohou být dokladem pro získání slevy při případném uzavírání třeba pojistné smlouvy.

Při větším počtu cylindrických vložek je dobré uvažovat o vytvoření uzamykacího systému s hierarchickým uspořádáním přístupových práv. Toto řešení znamená nejen zabezpečení budovy, ale také jednoduchou manipulaci a pohodlí pro uživatele. V praxi to znamená, že jediným klíčem odemkne rodič veškeré dveře domu, dítě pak například jen branku a hlavní vchod. Systém je možné ještě rozšířit, kdy například zahradník odemkne svým klíčem pouze branku a sklad zahradního nářadí, a podobně. Odpadá tak nošení celého svazku jednotlivých klíčů.

NECHCETE PO ZTRÁTĚ KLÍČE MĚNIT VLOŽKU?
Nebo se třást, kdo má nyní klíče k vašemu bytu? Stačí si koupit vložku 2 v 1. Při zakoupení vložky dostanete do ruky dvě sady klíčů. Dveře otevíráte tou první, a jakmile ji potká nějaká nehoda, prostě do vložky zasunete klíč ze sady druhé a změníte tak konfiguraci jeho stavítek. Od této chvíle lze zámek otevřít již jen klíčem z druhé sady. Se zámkem 2 v 1 tak odpadají veškeré starosti se sháněním zámečníka, výměnou vložek a přiděláváním klíčů. Vložky 2 v 1 splňují požadavky pojišťoven na nejvyšší, čtvrtou bezpečnostní třídu, a jsou tak vhodné i do vchodových dveří domů či bytů. Součástí balení je i bezpečnostní karta, která zabraňuje neoprávněnému kopírování klíčů.

ZABOUCHLI JSTE DVEŘE A ZAPOMNĚLI UVNITŘ KLÍČ?
Potřebujete-li otevírat dveře i v případě, kdy je z druhé strany klíč ( u starších občanů, při pozdním návratu domů, při zabouchnutí dveří), nainstalujte si vložku s prostupovou spojkou. Prostupová spojka zajistí, aby byla cylindrická vložka odemknutelná z vnější strany i v případě, kdy je na vnitřní straně pootočený klíč. Prostupová spojka je dodatečná funkce, která se dá namontovat jak do nových, tak stávajících cylindrických vložek.

CHCETE MÍT 1 KLÍČ PRO VÍCE ZÁMKŮ?
Už vás nebaví nosit objemné svazky klíčů a zkoušet, který je ten pravý? Můžete mít pouze jeden klíč, kterým odemknete více zámků, stačí pouze tyto zámky sjednotit na stejný uzávěr klíče. Poté budou všechny otvírané jedním klíčem. Sjednotit jdou nejen cylindrické vložky, ale i visací nebo přídavné zámky. Toto je aplikovatelné na vložky řad 100, 200, 1000, 2000. Sjednotit jdou vložky různých rozměrů, ale nelze slučovat různé profily (tzn. nemůžete slučovat různé řady mezi sebou).